Знайдено спосіб зупинити розвиток діабету 1 типу

Підшлункова залоза усипана «острівцями» – скупченнями клітин, в яких розміщуються бета-клітини, що виробляють інсулін. У людей з діабетом 1 типу власні імунні клітини організму починають атакувати бета-клітини. Ніхто точно не знає, що викликає цю атаку.
Підказка може полягати в схемі загибелі бета-клітин. Вони знищуються великими плямами, тоді як інші бета-клітини залишаються цілими. Здається, щось притягує імунні клітини для атаки на певні групи бета-клітин, ігноруючи інші.
У новому дослідженні Science Advances вчені з La Jolla Institute for Immunology (LJI) повідомляють, що нервова система може запускати процес відмирання цих клітин. Їхні нові висновки свідчать про те, що блокування нервових сигналів до підшлункової залози може захистити пацієнтів від розвитку діабету 1 типу.
«Дивно, що цей процес може бути зупинений завдяки впливу нейронів», – Маттіас фон Геррат, доктор медичних наук, старший автор дослідження та професор, LJI.
Лабораторія фон Геррата працює над виявленням причини діабету 1 типу. Хоча існують екологічні та генетичні фактори ризику захворювання, діабет 1 типу часто залишаться з невстановленими причинами.
Протягом багатьох років дослідники шукали пояснення нерівномірної моделі загибелі клітин. Однією з теорій є те, що ці плями мають різницю в кровопостачанні або вони були пошкоджені вірусом, який може спричинити імунну атаку.
Але нещодавно дослідники почали розвивати ідею нейроімунології – теорії, згідно з якою нервові сигнали можуть впливати на імунні клітини. Для її перевірки вчені використовували модель миші. Вони “денервували” мишей хірургічним шляхом, за допомогою нейротоксину або фармакологічного агента, щоб блокувати більшість сигналів симпатичної нервової системи до підшлункової залози. Потім вони відстежували характер загибелі бета-клітин у живих мишей.
Читайте також: Міфи і факти про цукровий діабет
Команда виявила, що блокування нервових сигналів захищало мишей від загибелі бета-клітин.
Потрібно виконати більше досліджень, перш ніж цей метод можна буде перевірити на людях. Фон Геррат пояснює, що спочатку лікарям потрібен надійний спосіб ідентифікації пацієнтів із ризиком розвитку діабету 1 типу.
Пацієнтів можна буде лікувати за допомогою електростимуляції або препаратів для блокування нервових сигналів. Існують також нехірургічні, внутрішньосудинні методи блокування нервових сигналів.
Прориви в нейроімунології можуть мати значення для пояснення того, чому організм бореться проти власних органів при багатьох аутоімунних захворюваннях. Надалі вчені сподіваються дослідити клітинні механізми, що зв’язують нервову систему та діабет 1 типу.